Jsme parta nadšenců, kteří tvoří stálou osádku tvrze a práce se nám stala koníčkem, nebo spíše koníček prací... Některé z nás potkáte při Vaší návštěvě na Hůrce, někteří z nás nejsou příliš vidět, ale všichni se staráme o to, aby se Hůrka zapsala do Vaší paměti jako hezká vzpomínka na kousek historie naší země.    

Správce tvrze, přísný ale spravedlivý, pán hromů a blesků. Stará se, aby provoz celého muzea běžel hladce a ještě má energii vymýšlet nové úpravy expozic a akce. Zařídí, zorganizuje, objedná, vyrobí, provede, seřve - Hynek.

Péče o návštěvníky, prodá Vám vstupenky, limonádu i párek v rohlíku... radu, informaci a úsměv přidá zadarmo - Petra.

Hlavní průvodce a grafik, provede Vás podzemím tvrze, v době mimo hlavní sezonu bude skoro jistě Vaším průvodcem v podzemí vždycky on. Nedoporučuje se ptát se ho na cokoliv, protože pak neví kdy přestat mluvit... a někdy, občas, se mu zas mluvit moc zbytečně nechce - Fred.

Technik tvrze a kutil, zřejmě ho neuvidíte, ale zato díky němu uvidíte všechno ostatní, stará se aby všechna světla v podzemí i venku svítila, blikala, zářila atd. atd., tak jak je potřeba... tedy když na tvrzi zrovna nebo v provozní budově nedělá zedníka, zámečníka nebo truhláře - Josef alias Fojťas.

Psí smečka, v noci trošku hlídá, ve dne zvědavě očuchává, většinou je nepotkáte...

Služební kočka, tato pracovní pozice eliminátora hlodavců na tvrzi není v současné době obsazena, kočky se nám toulají... Mají to v povaze...

Mimo to naši stálou osádku doplňují další lidé – nadšenci, kteří nám ve svém volném čase přijíždějí v průběhu roku pomoci s tím, s čím je potřeba, nebo s čím mají chuť. Jezdí na Hůrku bez ohledu na čas i peníze ze všech konců republiky a někteří někdy i z větší dálky... Bez pomoci těchto lidiček by nebyla tvrz taková, jaká je. Většinou nás všechny spojuje zájem o naše prvorepublikové čs. opevnění a vůbec o všechno co se týká vojenství a vojenské historie.

Nelze zde nezmínit naše mladé letní brigádníky – je takřka nemyslitelné, že bez nich by se na Hůrce podařilo zajistit rozšířený provoz v hlavní turistické sezoně. Přijedete-li o letních prázdninách, s největší pravděpodobností budou Vašimi průvodci podzemím tvrze právě oni. Mladí lidé, většinou studenti, chlapci a někdy i děvčata, kteří si na Hůrce něco přivydělají ke kapesnému či první mzdě a někteří tu na Hůrce i využijí možnost provizorního ubytování v provozní budově během své letní brigády u nás. S potešením lze říci, že u některých vidíme rostoucí zájem o historii obecně i naší země a věříme, že z některých vyroste nová generace našich nástupců, ať už v rámci volného času, nebo i jinak...